O koncie Revolut Słów Kilka

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z pracą zdalną pyta mnie o konto walutowe. Sama rok temu szukałam jak najbardziej optymalnego sposobu na rozliczanie wypłaty w Euro czy płatności za granicą. Dziś postanowiłam pokazać Wam dlaczego Revolut sprawdził się u mnie i na co trzeba uważać :).

Konto walutowe w banku? Dziękuje, postoję!

Zacznę od tego, od czego każdy z nas zaczyna – konto walutowe w banku :).

Gdy zaczynałam pracować zdalnie naturalnym dla mnie było znalezienie banku, w którym konto walutowe będzie miało najlepsze warunki.

Niestety, z czasem przekonałam się, że marża takiego konta (kurs euro niższy niż kurs międzybankowy) potrafi „zjeść” od 150 do 400 zł mojej pensji. Przyznacie, że to trochę dużo?

Dodatkowo, dostęp do konta walutowego miałam tylko w godzinach otwarcia giełdy. Wieczorem (kiedy zazwyczaj miałam czas, żeby ogarnąć przewalutowanie) – moje konto było dostępne, ale nie mogłam nic przewalutować.

Dodatkowe prowizje za kartę do konta walutowego jeszcze bardziej mnie zniechęciły i zaczęłam szukać alternatywy…..

I wtedy znajomi podsunęli mi Revoluta – konto, którego używa mnóstwo cyfrowych nomadów i osób pracujących dla zagranicznych firm.

Revolut – co to właściwie jest?

Po pierwsze – to nie jest bank – i trzeba o tym pamiętać :).

Revolut.com

 Jest to startup/ przedsiębiorstwo, które oferuje usługi bankowe. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku przedsiębiorstw bankowych nie mamy co liczyć na ochronę z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Sytuacja jednak jest dynamiczna. Rok temu Revolut otrzymał licencję bankową i teraz każdy kto ma konto w Revolucie ma gwarancję do 100 tys. euro w razie bankructwa firmy.

W czym Revolut jest lepszy?

O Revolucie możecie poczytać wiele artykułów. Więc pozwólcie, że ja skupię się tylko na kilku najważniejszych cechach ;).

Przewalutowanie po kursie międzybankowym

To jest podstawowy argument- jak już wcześniej pisałam, można naprawdę dużo zyskać przewalutowując po tym kursie. Dodatkowo – kurs walut jest dynamiczny więc w momencie największego piku możecie szybko przewalutować swoją pensję (lub ustawić automat, który to zrobi za Was).

Revolut.com

Tutaj jest jednak małe ale: kurs walut jest dynamiczny w czasie kiedy działa giełda. W weekendy nie ma giełdy – to oznacza, że kurs jest kursem z piątku (czasem troszkę wyższym, standardowa praktyka w wielu bankach).

Wiele kont – jedna karta, jedna appka

Drugą ogromną zaletą jest fakt, że masz wiele kont walutowych – możesz przewalutowywać swoje pieniądze szybko i do tego masz dostęp do nich za pomocą jednej karty i jednej appki.

Jest to bardzo przydatne gdy np lecisz za granicę i po drodze „zahaczasz” o kilka krajów. Lądujesz, łączysz się z internetem, przewalutowujesz, płacisz. Wylatujesz, lądujesz, łączysz się z internetem, przewalutowujesz, płacisz. Proste:)

Możesz też mieć wszystko w Euro a Revolut sam będzie przewalutowywał jak będziesz płacić.

Wyjazdy firmowe, ze znajomymi? Pożegnaj się z splitwisem i innymi

Muszę przyznać, że tą funkcję poznałam niedawno, ale już wiem, że będzie mi potrzebna nie raz.

Dotychczas gdy wyjeżdżaliśmy ze znajomymi i płaciliśmy za obiady/ bilety wspólnie – pojawiał się problem rozliczeń. Stosowaliśmy Splitwise i inne podobne narzędzia – ale zawsze wiązało się to z dodatkową stratą czasu na „rozliczenia” na końcu ;).

Revolut.com

Revolut uprościł cały proces – płacisz revolutem? Otwierasz appkę, zaznaczasz „wydatek”, dajesz „split/ podziel” i wybierasz kto ma Ci zwrócić pieniądze i jaką kwotę. Osoba, którą dodałeś otrzyma na swoim telefonie powiadomienie i jednym klinięciem może zatwierdzić „zwrot” na Twoje konto.
Proste ;).

Oczywiście – obydwoje musicie mieć Revoluta :).

W czym Revolut jest gorszy?

To nie tak, że Revolut jest remedium na wszystko :). O kilku rzeczach musicie pamiętać :).

Wszystkie te rzeczy są zależne od tego jaki pakiet wybierzecie ;).

Po pierwsze. Pakiet darmowy oznacza przede wszystkim, że możecie wypłacać do 800 zł z bankomatów i wymieniać do 20 000 zł w walutach. Trzeba mieć tego świadomość ;). W końcu Revolut też musi na czymś zarabiać- w ich przypadku jest to konto premium, które podwyższa te limity (i nie jest wcale drogie).

Po drugie – w pakiecie darmowym, jeśli przelejecie pieniądze na swoje konto w banku – pieniądze otrzymacie w ciągu 2-3 dni. W pakiecie premium przelewy są wykonywane natychmiast ( pieniądze są na koncie kolejnego dnia). Warto wziąć to pod uwagę przy przelewaniu wypłaty z jednego konta na drugie ;).

Po trzecie – przyjmując wypłatę na konto Revolut musicie pamiętać o nowych przepisach, które warunkują, że wpłata większa niż 15 000zł ( w przypadku B2B) musi odbywać się na konto firmowe, zgłoszone w CEiDG ( i widoczne w CEiDG). Jeśli zgłosicie Revolut’a (wersja prywatna) do CEiDG -nie będzie on widoczny bo jest to konto prywatne.

Revolut.com

Podsumowanie- Revolut czy Warto?

Podsumowując krótko: Revolut jest obecnie świetną alternatywą dla osób, które często używają obcych walut, zarówno jeśli dużo podróżują jak i przyjmują płatności w innej walucie niż złotówki. Należy jednak pamiętać o kilku ograniczeniach samej aplikacji jak i przepisach prawnych, które obowiązują w Polsce.

Ja na pewno z mojego konta nie zrezygnuje 🙂

Informacje do wpisu czerpałam z:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Revolut
  • https://zaradnyfinansowo.pl/revolut/
  • https://www.doradca.tv/revolut/
  • https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-obowiazek-posiadania-konta-bankowego-przez-przedsiebiorceDodaj komentarz

Your e-mail will not be published. All required Fields are marked