Praca zdalna – jak zacząć, tak na serio :)

Praca zdalna to nie praca z domu w czasach pandemii.

Pozwolę sobie zacząć właśnie od tego stwierdzenia. Pandemia zmusiła wiele firm do wprowadzenia tzw pracy zdalnej Ad-hoc.
Niestety, nie jest to praca efektywna:

  • ponieważ pracownicy nie mają odpowiednich warunków do pracy z domu (o tym jak przygotować sobie miejsce do pracy pisałam w tym wpisie) – obserwuję ogromny wzrost zamówień tanich/ niewygodnych mebli do pracy z domu. To są niestety tymczasowe rozwiązania, które powodują, że praca zdalna nie jest efektywna. Czasem, pracownicy nie mają nawet biurka do pracy, tylko pracują z kuchni/ pokoju dziecięcego. Takie rozwiązanie na krótką metę może działać, na dłuższą już nie bardzo.
  • kultura firmy i sposób pracy nie jest dostosowany do pracy zdalnej. Podczas pracy w biurze często ustalenia odbywają się na spotkaniach – przy pracy zdalnej takie spotkania są cięższe do zorganizowania (czym zastąpić tablice do brainstormingu, jak skupić wszystkich, inne zasady rozmów gdy ludzie się nawzajem nie widzą face-face). W dodatku, często słyszę, że w firmach pracownicy podczas spotkań wyłączają kamerki. Niestety, w efekcie spotkania stają się mniej efektywne bo część uczestników jest po prostu „nieobecna”.
  • stres związany z niepewnością, problemami ze zdrowiem i łączeniem opieki nad dziećmi z pracą z domu – nie pozwalają ludziom skupiać się na pracy w 100%.

Temat jest dość obszerny, więc nie będę więcej przynudzać.

Puenta jest jasna – jeśli pracujesz teraz zdalnie bo tego wymaga sytuacja i to wcale nie oznacza, że tak właśnie działa praca zdalna. To też nie oznacza, że jesteś ekspertem w tej dziedzinie albo, że masz doświadczenie.

Niedawno miałam okazję przyjrzeć się kilku procesom rekrutacyjnym do firm, które pracują zdalnie – i jest to wpisane w DNA tych firm – wszyscy rekrutujący zgodnie stwierdzali, że praca zdalna w czasach pandemii nie jest uznawana jako doświadczenie w tego typu pracy- niestety taka jest prawda.

Jeśli jednak czujesz podskórnie, że taki typ pracy jest dla Ciebie odpowiedni, i że chcesz spróbować swoich sił – ten ( i kolejne) wpis jest dla Ciebie.

Dzisiaj zaczynam serię wpisów o tym jak zacząć pracę zdalną w IT, gdzie szukać pracy, na co się przygotować itd.

Na początek zasypię Was kilkoma linkami wartymi przeczytania 🙂

Po pierwsze – jeśli chcecie dowiedzieć się jaki jest „status” pracy zdalnej w roku 2020 (jakie są największe wyzwania, czy osoby, które pracują zdalnie chcą wrócić do biur, jaki jest odsetek pracy zdalnej) – polecam przeczytać ten artykuł.

Po drugie – jeśli nie jesteście jeszcze przekonani do pracy zdalnej, polecam ten artykuł. Dowiecie się w nim dlaczego pracownicy zdalni nie chcą wracać do biur.

I na koniec- wisienka na torcie – artykuł o tym, czego nie mówią firmy oferujące pracę zdalną.

Po tym wstępie – nadszedł czas na kolejny krok – zdobycie wiedzy, doświadczenia w pracy zdalnej tak aby znalezienie pracy było dla Was prostsze. O tym już za tydzień.
Dodaj komentarz

Your e-mail will not be published. All required Fields are marked