Praca zdalna – pyjamersi w akcji.

Jak wiecie, podhalove to nie tylko blog o Podhalu. To również blog o tym jak wygląda i czym „się je” pracę zdalną. Swoje wpisy na temat tzw home-office chciałam rozpocząć od kilku mitów, z którymi mierzę się gdy próbuje tłumaczyć komuś jak wyglada moja praca na codzień.

praca zdalna - fakty i mity

Zaczniemy od zdania, które ostatnio usłyszałam kilkukrotnie, a które mnie rozbawiło do łez:

„skoro pracujesz z domu to zapewne cały dzień chodzisz w piżamie, albo w dresach :). „


Otóż nie :).

Dlaczego?

Bo podstawą w pracy zdalnej są wideokonferencje (często są to spontaniczne spotkania organizowane na szybko, czasem są to planowane „meetingi”, do których trzeba się przygotować).

Nie wyobrażam sobie pracy z ludźmi z różnych miejsc na świecie bez kamery internetowej. Obraz jest dla nas tak samo ważny jak fonia.

praca zdalna, praca z domu fakty i mity

Skoro więc „wdzwaniając” się na takiego „wideo-czata” mam kamerę i obraz na żywo – jak mogłabym pojawić się w piżamie?

Ba! Ja nie wyobrażam sobie nie mieć makijażu!

Poza zwykłym szacunkiem do moich kolegów z pracy oraz moim komfortem jest jeszcze jeden czynnik. Kamera pogrubia i do tego podkreśla czerwony barwnik. Bez makijażu wyglądałabym jakbym była po niezłej imprezie, a piżama wyglądałaby po prostu baaardzo niechlujnie :).

Bardzo ważnym czynnikiem (o którym nie raz będę wspominać na blogu) jest fakt, że nasz mózg potrzebuje „oddzielenia” sfery prywatnej od służbowej, czasu relaksu od czasu pracy. Dzięki temu lepiej wypoczywa i efektywniej pracuje. Praca w piżamie zaburza tą potrzebę. Piżama, która kojarzy nam się ze snem działa na naszą podświadomość w pracy, a fakt, że jest noszona „do pracy” powoduje, że rozbudza nasz mózg przed snem….

praca zdalna, praca z domu fakty i mity

Jest jeszcze jeden czynnik, o którym wiele osób nie myśli – gdy pracujesz zdalnie, nie oznacza to, że pracujesz sam.
Często jest tak, że zamawiasz jedzenie do domu, odbierasz paczki od kuriera. Czasem partner pracuje również z domu. Wtedy raczej wskazane jest wyglądanie stosownie do pory :).


Pamiętajcie również o tym, że pracujący zdalnie nie zawsze pracują z domu (i takie sytuacje są dość częste gdy ma się taką swobodę w doborze swojego otoczenia) – wtedy całkiem naturalnym jest fakt, że strój jest bardziej formalny :).

Oczywiście, to nie jest tak, że to oznacza, że chodzimy w eleganckich, wykrochmalonych koszulach. Nie znam osób, które pracują w domu i ubierają się w garsonki/ garnitury czy koszule. Pod tym względem zachowujemy się jak większość etatowych pracowników – ubieramy się stosownie do chwili :).

Jedyne na czym „oszczędzamy” to obuwie :). Wystarczą wygodne pantofle zamiast butów :).

praca zdalna, praca z domu fakty i mity
Komentarz

[…] Ostatnio pisałam Wam, że jednym z największych mitów dotyczących pracy zdalnej jest to, że pracujemy z kanapy (więcej we wpisie: tutaj /). […]

Reply
Dodaj komentarz

Your e-mail will not be published. All required Fields are marked