Praca zdalna z domu – na co zwrócić uwagę

praca zdalna, praca z domu fakty i mity

Jeśli Twoja praca zdalna przez większość czasu odbywa się z domu, to kluczowym czynnikiem będzie, gdzie będziesz pracował. Nie tylko chodzi o pomieszczenie, ale również o to jakie to będą warunki.

Przestrzeń do pracy zdalnej, praca z kanapy w domu


Przestrzeń, która nas otacza, gdy pracujemy (i gdy chcemy pracować efektywnie) to najważniejszy element, na który mamy wpływ. Może on nam pomóć zrobić lepiej to co mamy do zrobienia.

Praca zdalna z kanapy? Ja podziękuje..

Wolność w pracy zdalnej polega na świadomym wyborze skąd chcemy pracować. Większośc z nas świadomie aranżuje w swoim domu przestrzeń „do pracy”. Nasza wolnośc to możliwośc wyboru gdzie jest ta przestrzeń i jak wygląda.

praca zdalna, praca no office. praca z łóżka


Wiele osób, które nie pracują zdalnie myśli, że my pracujemy z kanapy, kuchni, czy z łóżka.
W końcu mamy wolność, więc dlaczegoby nie?


Z kilku względów. Praca z kanapy czy łóżka rozleniwia i na dłuższą metę jest niewygodna. Praca z kuchni rozprasza – sterta garów do posprzątania, „a może by strzelić sobie kolejną kawkę?”, „może już pora na obiad?”.


Praca z jakichkolwiek miejsc gdzie w ciągu dnia „tętni” życie prywatne powoduje mieszanie się tych dwóch sfer. Zaburzamy wtedy swój rytm praca-odpoczynek. Będąc w miejscu gdzie powinniśmy odpoczywać (kanapa, łóżko) – zmuszamy nasz mózg do pracy umysłowej*.
Oczywiście nie wyklucza to np robienia sobie przerwy w pracy i np. wykonywania wideokonferencji z kanapy.


Osobne miejsce do pracy pozwala Wam wejść w tryb „praca”, kiedy tego potrzebujecie. Pozwala również wyjść z niego szybko, gdy chcecie odpocząć. Pracując z domu nasz mózg nie ma czegoś takiego jak: „czas na przełączenie się” między tymi trybami bo nie podróżujemy między miejscem pracy a domem.

Pracujesz z domu? Pamiętaj o tym co jest za Tobą!

Bardzo dbam o to w jaki sposób jestem postrzegana w pracy. Dlatego dla mnie ważny jest jeszcze jeden argument- wyobraźcie sobie, że pracujecie z kuchni, salonu, czy sypialni. Wdzwaniacie się na wideokonferencje i Wasi koledzy widzą: sterte garów, butelke po winie, rodzinę kręcącą się po domu czy niepościelone łóżko…. To nie jest tylko kwestia jak Wy się z tym czujecie – to również kwestia jak inni się z tym czują i jak Was postrzegają.

Dom to nie open space

Wiele osób rezygnuje z pracy w biurze ponieważ ma „niski poziom tolerancji na hałas” – czyli jednym słowem, lubią pracę w ciszy. I tutaj praca no-office może być idealnym rozwiązaniem. Jest jednak jedno ALE. Nie damy rady pracować jeśli poza nami w tym samym pokoju będzie pracował ktoś z domowników.

Znam wiele przypadków gdy obydwoje partnerów decyduje się na pracę zdalną – i zazwyczaj po krótkim czasie jedno z nich zaczyna pracować z Coworku. Albo szukają mieszkania z dwoma osobnymi pokojami.

Wpływa na to kilka czynników: po pierwsze nasz partner/ partnerka nie jest kolegą/ koleżanką z pracy – więc zupełnie inaczej nas rozprasza, ma inne sprawy/ calle do wykonania, przez co dodatkowo dodaje hałas. Ponadto jeśli pracujemy z jednego pokoju to naturalnie możemy się sobą znudzić jako para.

Troszkę inaczej ma się sytuacja gdy pracujemy z innych pokoi/ poziomów w domu czy gdy np w domu jest ktoś kto zajmuje się dzieckiem, sprząta czy „wpada” na chwilę. Z własnych doświadczeń i rozmów ze znajomymi wiem, że taką sytuację da się „pogodzić” z pracą zdalną- pod warunkiem, że umiemy się skupić (ale to już temat na inny wpis, co nieco możecie poczytać o tym tutaj: link)

Podsumowując krótko: praca zdalna daje nam ogromną wolnośc wyboru miejsca pracy. To od nas zależy jak ją wykorzystamy, planując swoje „stałe” miejsce pracy, warto przemyśleć wiele czynników, które na nas wpływają, nie zawsze praca z takim widokiem (patrz niżej) jest idealna.

*Przy okazji, polecam Wam poszperać w internecie jak bardzo komputer i inne rzeczy w sypialnia rujnują nasz sen. Tutaj kilka ciekawych linków:
https://www.doz.pl/czytelnia/a12661-Jak_poprawic_jakosc_snu
https://www.wyrwanezkontekstu.pl/motywacja/nightly-bezsennosc/
https://www.bimago.pl/blog/wnetrza/sypialnia/291-sypialnia-na-dobry-sen.html
Komentarz

[…] poprzednim wpisie pokazałam Wam jak ważne jest to gdzie pracujemy (link). Dzisiaj chciałabym Wam pokazać jak ważne jest to jak ta przestrzeń jest zaaranżowana. Ale […]

Reply
Dodaj komentarz

Your e-mail will not be published. All required Fields are marked