Praca z kanapy/ łóżka czy na pewno taka zła?

Ostatnio pisałam Wam, że jednym z największych mitów dotyczących pracy zdalnej jest to, że pracujemy z kanapy (więcej we wpisie: tutaj /).

Do niedawna uważałam, że praca z kanapy czy z łóżka „rozleniwia” człowieka. Ostatnio odkryłam, że 2h dziennie pracy z podłogi/ kanapy mogą być najlepszym prezentem dla kręgosłupa.

Co więcej! Antropolog Gordon Hewes w swoim artykule „World
distribution of certain postural habits” sugeruje, że fakt, że siedzimy na krzesłach nie jest wynikiem naszej biologii ale efektem kulturowym.

Dlaczego piszę o tym na remote-me? Bo skoro mam pełną dowolność w jaki sposób będę pracować, to czemu nie wykorzystać tego dla dobra swojego ciała?

Siad turecki – klucz do sukcesu

O tym, że warto zmieniać pozycję podczas pracy wie wielu z nas. Inwestujemy w „stojące” biurko ( o nich więcej: tutaj). Część doposaża je w rowerki/ bieżnie. Nie każdy jednak wie, że to nie wszystko… Nadal nasze biodra i kręgosłup potrzebują dodatkowej „gimnastyki”.

siad po turecku przy komputerze

Kluczem jest dołożenie jeszcze jednej pozycji: siadu po turecku. Tak, tak – tego siadu, który jest tak często praktykowany na zajęciach WFu.

Zapytacie pewnie dlaczego? Najogólniej jest ZMIANĄ POZYCJI samą w sobie – co już jest dobre dla naszego kręgosłupa. Drugi ważny argument to fakt, że nasz tryb życia powoduje, że rzadko wykonujemy ruch tzw rotacji zewnętrznej, czyli „otwierania bioder” – a jest to pozycja, która jest bardzo ważna dla naszych stawów biodrowych. Ćwiczenie na „otwieranie bioder” to częsty element zajęć jogi.

Jeśli chcecie znać dokładne mechanizmy jakie i dlaczego to takie ważne odsyłam Was do artykułów na końcu bloga :).

2h po turecku? No way!

Gdy odkryłam właściwości siadu po turecku, od razu zapytałam: jak wytrzymać siad po turecku przy komputerze?

Teraz już wiem: Trening czyni mistrza. Na początku na pewno będziecie odczuwać dyskomfort. Ja zaczynałam od 10 minut, aby w tym momencie siedzieć 1h a moim celem są 2h. Z czasem mięśnie i stawy „przyzwyczają się” i pozycja staje się wygodna.

Ja u siebie odkryłam dodatkowy benefit: siad po turecku wzmocnił mięśnie pleców, przez co wracając „na krzesło” przestawałam się garbić.

Wideo, które zainspirowało mnie do zgłębienia teorii (i praktyki podczas swojej pracy) do oglądniecia tutaj. Gorąco polecam Wam przeglądnąć wszystkie filmiki od Mariusza, jest specjalistą w swoim fachu.

LINKI (dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej):

Więcej o tym jak dbać o biodra od Purczyński Total Therapy (gorąco polecam): tutaj ,

O siadzie tureckim znajdziecie tutaj

O tym dlaczego tak ważne jest aby dbać o nasze biodra tutaj

Jeszcze jeden artykuł o tym dlaczego warto siedzieć na podłodze: tutaj.

Kolejny film od Purczyński Total Therapy jak przygotować sobie środowisko do pracy przy komputerze na podłodze (czyli siad po turecku przy komputerze): tutaj.

Książka o tym jak można popatrzeć na siedzenie z innej perspektywy: do kupienia tutaj.

Polecam pracę licencjacką Zuzanny Wilkirskiej (ASP Kraków): „Varia Stanowisko do pracy w niskich pozycjach siedzących”: do przeczytania tutaj.

Krótko podsumowując (TL;DR): jeśli macie taką możliwość- w swojej pracy znajdźcie kilkanaście minut dziennie aby zmienić pozycję na siad turecki . Ta pozycja pozwoli nam otworzyć biodra, odciążyć kręgosłup i przede wszystkim zmienić ustawienie całego ciała. Nie czekaj! Zacznij już dziś!
Dodaj komentarz

Your e-mail will not be published. All required Fields are marked